Socjolog, ekonomista, pedagog społeczny, profesor tytularny nauk humanistycznych. Studia ekonomiczne w Wyższej Szkole Handlu Morskiego i Wyższej Szkole Ekonomicznej w Sopocie w latach 1950 - 58. Stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego w zakresie nauk humanistycznych w Uniwersytecie Łódzkim i Jagiellońskim. Tytuł naukowy profesora otrzymał na wniosek Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
W okresie pobytu na Wybrzeżu do 1985 roku:
- Działacz w Klubie Studentów Wybrzeża Żak
- publicysta morski
- popularyzator kultury morskiej w kraju
- działacz w Zarządzie Głównym Związku Zawodowego Marynarzy i Portowców
- jeden z założycieli Stowarzyszenia Działaczy Kultury Morskiej;
- rybak morski i marynarz nawigator
- długoletni nauczyciel w Akademii Morskiej w Gdyni
- wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego, Śląskiego oraz Politechniki Gdańskiej
- jako kapitan jachtowy organizator wielu rejsów morskich oraz obozów żeglarskich dla młodzieży akademickiej z całego kraju.
W latach 80. działacz w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci i społeczny kurator sądowy dla nieletnich.
Wydaje znaczące prace monograficzne o tematyce morskiej:
- Czas wolny marynarzy(1972);
- Zawód marynarza floty transportowej(1974);
- Zarys ergonomii okrętowej(1982);
a także popularyzatorskie:
- Nie samą wachtą...(1973);
- Marynarze i rybacy.(1976)
Od zamieszkania w Częstochowie nauczyciel w tamtejszej Wyższej Szkole Pedagogicznej, a później w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu i Politechnice Częstochowskiej. Po 1990 r. wydaje m.in. prace monograficzne znaczące dla dorobku teoretycznego z zakresu socjologii przemysłu i rynku:
- Wprowadzenie do socjologii przemysłu(1994,1996,1999);
- Mechanizm rynku w ocenie aksjologicznej. Studium wartości postulowanych i akceptowanych(2001);
- Rynek i zmiany społeczne. Zbiór rozpraw z socjologii rynku(2003).
Podręczniki akademickie:
- Praca, osobowość kierowanie. Wybrane zagadnienia dla studiujących kierunek zarządzanie(2000,2002),
- Przedsiębiorczość i przedsiębiorstwo turystyczne. Socjopsychologiczne uwarunkowania sukcesu (1997,2000).
W 2003 r. powraca na Wybrzeże i osiedla się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Podejmując wykłady w Gdańskiej Wyższej Szkole Administracji (obecnie Gdańskiej Szkole Wyższej) pisze podręcznik akademicki:
- Socjologia gospodarki. Trzy wykłady programowe(2008).
Rozszerza też swoje zainteresowania naukowe na problematykę ogólnospołeczną. Efektem tych zainteresowań jest praca zwarta o charakterze monograficznym:
- Socjologia czasuj wolnego. Wiedza o czynnościach swobodnie wybieranych(2010,2014).
oraz zbiór rozpraw socjologiczno-filozoficznych:
- W poszukiwaniu doskonałego porządku społecznego(2012).
W podsumowaniu całego dorobku naukowego (zob. publikacje): autor kilku monografii, podręczników i ponad stu prac przyczynkarskich obejmujących ogólnie problematykę socjologii morskiej i kultury morskiej, socjologii przemysłu, socjologii rynku pracy oraz socjologii i aksjologii rynku. Wyróżniony nagrodami Ministra Żeglugi I i II stopnia za znaczące osiągnięcia naukowe z zakresu socjologii morskiej, oraz studyjne prace nad funkcjami socjalno-bytowymi statków morskich i ergonomii mostku nawigacyjnego. Od połowy lat 60. związany naukowo z Instytutem Zachodnio-Pomorskim w Szczecinie w ramach studiów nad ludźmi morza. Jeden z twórców socjologii morskiej w Polsce. Posiada srebrną i złotą Odznakę Zasłużonego Pracownika Morza nadaną przez Ministra Żeglugi. W niemniej bogatym jak naukowy dorobku publikacyjnym znalazło się wiele artykułów popularno-naukowych poświęconych środowisku ludzi morza.
Za pracę naukową i działalność dydaktyczną oraz organizatorską otrzymał wiele nagród rektorskich w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni, w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie i Politechnice Częstochowskiej. W uczelniach tych pełnił funkcję prorektora, dziekana, prodziekana, z-cy dyrektora instytutu, kierownika zakładu i katedry. W latach 1984-86 członek rady naukowej Instytutu Morskiego w Gdańsku. W latach 1999 - 2003 Członek Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska PAN, oddział w Katowicach. Członek Bydgoskiego Towarzystwa Naukowego i Polskiego Towarzystwa Nautologicznego. Obecnie pracuje w Gdańskiej Szkole Wyższej.
Posiada biogramy w
Złotej Księdze Nauki Polskiej,
Naukowcy Przełomu Wieków, encyklopedii
Kto jest Kim w Polsce Nowego Millenium 2000 - 2002,
Księdze Nauki Polskiej - Naukowcy Zjednoczonej Europy 2006,
Złotej Księdze Nauk Społecznych 2014.